Memur Alımı

E-Devlet Giriş – E Devlet Kapısı Giriş İşlemleri

01.06.2019
65
E-Devlet Giriş – E Devlet Kapısı Giriş İşlemleri

E-Devlet GirişE Devlet Kapısı Giriş İşlemleri ile ilgili en basit ve kolay giriş yöntemlerini yazılı ve görsel olarak sizlere aktarmaya çalışacağız. E Devlet giriş işlemi yapabilmeniz için öncelikle sisteme giriş için gerekli olan şifreye sahip olmanız gerekmektedir. E Devlet Kapısı giriş için gerekli olan şifreyi size en yakın PTT şubesine giderek 2 tl bir ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Daha önceki E Devlet şifre alma işlemleri sonucunda PTT tarafından bir zarf içerisinde yazlı olarak verilmekteydi fakat PTT bu işlemi daha pratik bir hale getirmek amacıyla E Devlet şifreniz artık cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir. PTT tarafından verilen şifre sizin için sisteme giriş için verilmiş olup bu şifre sizin sürekli kullanacağınız bir şifre değildir buna dikkat etmeniz gerekiyor. PTT’den almış olduğunuz E devlet Şifresi ve kimlik bilgileri ile bilgisayar, akıllı telefon ve tablet yardımı ile e-Devlet giriş sayfası üzerinden ilk giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ilk giriş işleminin ardından sistem sizden sürekli kullanacağınız yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Sistem üzeriden belirtilen şifre işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra E Devlet Kapısı üzerinde yer alan tüm kamu hizmetlerine ücretsiz olarak ulaşabilir ve tüm işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Peki E-Devlet giriş için PTT üzerinden alınan şifre haricinde başka nasıl ve ne şekilde giriş yapılır?

E Devlet Kapısı Giriş İşlemleri

E-Devlet Kapısı giriş işlemleri beş (5) farklı şekilde yapılmaktadır. E-Devlet girişi için PTT’den şifre alma haricinde farklı güvenli ve pratik şekilde girmenize olanak sağlamaktadır. Bu işlemler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • e-İmza
  • T.C. Kimlik Kartı
  • İnternet Bankacılığı
E-Devlet Giriş - E Devlet Giriş işlemleri
E Devlet Giriş Sayfası

E Devlet Şifresi İle Giriş İşlemi

T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

E- Devlet Mobil İmza İle Giriş

Cep telefonunuz ve hattınıza kayıtlı mobil imzanız ile kimliğiniz doğrulandıktan sonra işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer farklı bir yöntem ile kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız, yukarıda bulunan diğer seçenekleri kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

Mobil İmza Nedir?

Mobil İmza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır. e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’dan bilgi edinebilirsiniz.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.

E-Devlet e-İmza İle Giriş

Elektronik İmzanız ile eşleşen kimlik numaranızı girdikten sonra işleminize devam edebilirsiniz. Eğer farklı bir yöntem ile kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız, yukarıda bulunan diğer seçenekleri kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır. Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

E-Devlet T.C. Kimlik Kartı İle Giriş

Kimlik numaranızı girdikten sonra işleminize devam edebilirsiniz. Eğer farklı bir yöntem ile kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız, yukarıda bulunan diğer seçenekleri kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

T.C. Kimlik Kartı Nedir?

T.C. Kimlik Kartı, kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır. Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır. Tuşlu Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. PIN kodunuzu tuşlu kart okuyucuyu kullanarak girmelisiniz. Bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

E-Devlet İnternet Bankacılığı İle Giriş

Aşağıdaki bankaların İnternet şubeleri aracılığı ile başka bir şifreye ihtiyaç duymadan, güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki listeden İnternet bankacılığı kullanıcı hesabınız bulunan bankayı seçmeniz ve İnternet bankacılığı kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapmanız yeterlidir.

Banka hesabı ile e devlet giriş işlemi
Banka hesabı ile e devlet giriş işlemi

E-Devlet Nedir?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik (internet) ortamda sunulmasını ve Devlet hizmetlerinin vatandaşlara kolay ve güvenli bir şekilde ulaştırılması amacıyla kurulmuş bir uygulamadır. Yüzlerce kurum e-devlet alt yapısını kullanarak vatandaşlara bir çok farklı hizmet sunmaktadır. E-Devlet üzerinden sunulan bu hizmetler bu sayede zamanınızı ve paranızı boşa harcamamış olursunuz. E devlet Kapısı üzerindeki seçenekleri kullanarak ulaşmak istediğiniz bilgi, belge veya başvuru formuna hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Günümüz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından 7 gün 24 saat kullanılan e-Devlet Kapısı 2019 yılı itibariyle aktif olarak 32 milyon üzerinde vatandaşımız tarafından kullanırken, uygulama üzerinden hizmet  veren kamu kurum ve kuruluşu  sayısı toplam 280 den yaklaşık 1700’e ulaşmıştır. E-Devlet Kapısı üzerinden son yıllarda sadece belge bilgi sorgulama yanı sıra bir çok kamu kurumu yayımlamış olduğu memur alımıbaşvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Ne Tür Hizmetler Alabilirim?

E-Devlet Kapısı pratik ve yüksek güvenlikli sunmuş olduğu hizmetleri 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılmakta olan sanal devlet portalı e-Devlet Kapısı üzerinden sabıka kaydı sorgulama, SSK sorgulama, mahkeme sorgulama, parti üyeliği sorgulama, IMEI sorgulama, İkametgah belgesi, öğrenim belgesi (diploma) sorgulama, askerlik terhis belgesi  ve daha bir çok popüler kamu işlemini sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilme olanağı sunmaktadır.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Hizmet Veren Kurumlar

E-Devlet Kapısı üzerinden Kurum hizmetleri, Belediye hizmetleri, Firma hizmetleri, Üniversiteler, Diğer kurum portallarına giriş, Yeni eklenen hizmetler, Çok kullanılanlar kategorileri üzerinden 1700’ün üzerinde kamu kurum kuruluşları ile ilgili tüm sorgulamaları yapabilme imkanı sunulmaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden en çok kullanılan uygulamalar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

E-Devlet Kapısı üzerinden en çok kullanılan uygulamalar

SGK

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Hizmet Dökümü

Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı Dava Dosyası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı

Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü

Emniyet Genel Müdürlüğü Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)

Sosyal Güvenlik KurumuSGK

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Bilgileri Sorgulama

Adalet Bakanlığı İcra

Adalet Bakanlığı İcra Dosyası Sorgulama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Günlük Döviz Kurları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 Günlük Hava Tahmini

Sosyal Güvenlik Kurumu4A/4B İş

Sosyal Güvenlik Kurumu4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Mobil Hat Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Emekli Aylık Bilgisi

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Emekli Ödeme Bilgileri

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti

Emniyet Genel Müdürlüğü

Emniyet Genel Müdürlüğü Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi)

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

PTT Genel Müdürlüğü

PTT Genel Müdürlüğü Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama

Adalet Bakanlığı Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adalet Bakanlığı Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi

Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.